Block ein- oder ausblenden
Lukarna baryłkowa
Start | Details | Jetzt herunterladen | Verlauf | Statistiken

Kategorie polski >> materiały szkoleniowe >> dachy
hochgeladen von Piotr Len
Name des Autors
Piotr Leń
Downloadgröße in MB 1
Veröffentlicht
Wed Mar 10, 2010 10:07 am

Przeglądowy artykuł na temat spotykanych konstrukcji lukarny baryłkowej.

Lukarna baryłkowa (okrągła) to bardzo eleganckie rozwiązanie architektoniczne. W przeszłości stanowiła element ozdobny jedynie w dużych obiektach pałacowych lub użyteczności publicznej. Generalnie ten trend utrzymał się do dziś, aczkolwiek zdarza się lukarna baryłkowa również w projektach domów jednorodzinnych.

Lukarna baryłkowa przykryta jest dachem w kształcie wycinka walca. Dach lukarny przenika się z połacią dachu głównego w linii kosza. Linia kosza ma kształt fragmentu elipsy (linia przenikania walca z płaszczyzną połaci dachu głównego). Od frontu dach lukarny zakończony jest okapami szczytowymi. Połączenie dachu ze ścianami lukarny stanowi linię okapu. W zależności od promienia walca oraz szerokości samej lukarny spotykane są dwie odmiany:

* promień łuku dachu lukarny równy jest połowie szerokości lukarny;
* promień łuku dachu lukarny jest większy niż połowa szerokości lukarny.

Pierwsze, klasyczne rozwiązanie pozbawione jest okapów (wysunięcia dachu poza obrys ścian), dach lukarny przechodzi w ściany. Drugie z rozwiązań może występować zarówno z okapem, jak i bez niego. Większy promień łuku umożliwia wypuszczenie krążyn (łukowatych krokwi) poza obrys ścian lukarny. Lukarna baryłkowa wymaga pełnego deskowania. Jej kształt i forma sprawia, że jest idealna dla elastycznych materiałów pokryciowych, takich jak: blachy i gonty
bitumiczne.
Alle Screenshots ansehen

Beliebtheit 2/5: überdurchschnittlich
Downloads 595
Seitenabrufe 6912

Jetzt herunterladen